Вы здесь: Главная Психологическая помощь Использование конфронтации в процессе оказания психологической помощи
Чаплак Я.В., Чернопиский О.Н., Солийчук И.И.
ИСПОЛЬЗОВАНИЕ КОНФРОНТАЦИИ В ПРОЦЕССЕ ОКАЗАНИЯ ПСИХОЛОГИЧЕСКОЙ ПОМОЩИ
В статье проанализирована конфронтация как техника психотерапевтического консультирования. Описаны варианты использования конфронтации в консультативном взаимодействии "психолог-клиент", ограничения использования этой техники. Понятие "конфронтация" раскрыто как многогранная в использовании на практике техника, которая может оказаться эффективным методом оказания психологической помощи.
(Статья на украинском языке)
Чаплак Я.В., Чернописький О.М., Солійчук І.І.
ВИКОРИСТАННЯ КОНФРОНТАЦІЇ В ПРОЦЕСІ НАДАННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ
Конфронтація як техніка консультативної взаємодії може використовуватися на етапах психологічного консультування, переважно після встановлення контакту з клієнтом. Вона використовується в терапевтичних цілях в залежності від теоретичного підходу психотерапевтичної взаємодії. Конфронтація включає потенціал як для росту й змін, так і для ослаблення опору клієнта. Так як вона діє дуже сильно, для того, щоб застосовувати конфронтацію, консультант повинен володіти спеціальними навиками[7,с.230].
Специфіка конфронтації як техніки полягає в тому, щоб звернути увагу клієнта на розбіжності між змістом сказаного і вчиненого, тобто того, що відбувається «тут і тепер». Найбільш доречною є конфронтація з тим, яким себе бачив клієнт до приходу до психолога, і тим, яким він зараз постає в своїх же очах внаслідок віддзеркалення під час взаємодії з консультантом. Також до «конфронтації вдаються тоді, коли клієнта потрібно поставити перед фактом існування суперечливих або неусвідомлених ним установок, дій, вчинків з метою їх усвідомлення та опрацювання» [3,с.199].
Конфронтація, як техніка надання психологічної допомоги, описана у багатьох сучасних ефективних моделях психотерапевтичної взаємодії такими вітчизняними та зарубіжними авторами як О.Бондаренко, Д.Браун, С.Гледінг, Р.Джордж, Д.Крістіані, Р.Кочюнас та інші.
Конфронтаційна поведінка – це складна техніка (у певних теоретичних підходах виступає процедурою), яка вимагає як відчуття часу, так і тонкого сприйняття клієнта. Правильно проведена конфронтація може допомогти клієнту стати більш інтегрованим і послідовним у поведінці та в стосунках з іншими людьми. Конфронтація повинна здійснюватися тільки в умовах довіри й опіки про клієнта і не повинна використовуватися як засіб вираження гніву та фрустрації[3,5,6].
Конфронтація може відбуватися у декількох формах. Вона може використовуватися на зосередженні уваги, на невідповідності між тим, що ми думаємо і відчуваємо, і тим, що ми говоримо і робимо; між концентрацією уваги на собі й тим, як нас бачать інші; між тим, хто ми є й ким ми хочемо бути; між тим, які ми є насправді, й тим, якими ми собі здаємося; між нашими вербальними і невербальними сигналами[7,с.231].
Як зазначає Р.Кочюнас, консультант час від часу вимушений у терапевтичних цілях вступати у конфронтацію[8]. Р.Джордж і Т.Крістіані виділяють три основних випадки конфронтації у консультуванні[7,с.231-232]:
Конфронтація являється складною технікою, що вимагає від консультанта майстерності у роботі з цією технікою. Вона часто сприймається як звинувачення, тому її потрібно застосовувати при достатній довірі, коли клієнт відчуває, що консультант розуміє його і піклується про нього. Для правильного використання техніки конфронтації важливо знати її обмеження[8]:
1.Конфронтацію не можна використовувати як покарання клієнта за певну поведінку. Це не засіб вираження консультантом ворожості.
2.Конфронтація не використовується для руйнування механізмів психологічного захисту клієнтів. Її призначення – допомогти клієнтам розпізнати способи, якими вони захищаються від усвідомлення реальності. Знаходження і руйнування механізмів психологічного захисту, на жаль, один із поширених прийомів конфронтації в групах тренування сенситивності, звідки й запозичена ця техніка. Стиль психологічного захисту багато говорить про особистість клієнта, і тут важливе розуміння, а не руйнування, яке дратує клієнта і викликає його опір. Перед використанням техніки конфронтації важливо розібратися у захисних механізмах клієнта і запитати себе:
Хоча, можуть бути виключення щодо вищезазначених обмежень в інтегративних теоретичних моделях в наданні психотерапевтичних видах надання психологічної допомоги. Наприклад, у провокаційній терапії (техніка «конфронтація» може перерости в процедуру).
3.Конфронтацію не можна використовувати для задоволення потреб чи самовираження консультанта. Консультування не та ситуація, де консультант повинен демонструвати свою мудрість і силу в цілях самовозвеличення. Завдання консультанта не перемогти клієнта, а зрозуміти його і надати допомогу. Неправильне застосування техніки конфронтації часто свідчить про те, що в процесі консультування спеціаліст вирішує особисті проблеми.
На основі теоретичного аналізу можна зробити висновок, що конфронтація – це багатогранна у використанні на практиці техніка, яка може виявитися ефективним методом надання психологічної допомоги. А це вимагає високого рівня професійної майстерності від психолога-практика у її використанні.
Література:
1. Бондаренко О.Ф. Психологічна допомога особистості. – Харків: Фоліо, 1996. – 237с.;
2. Браун Д. Кристесен Д. Теория и практика семейной психотерапии. – СПб.: Питер, 2001. – 352с.
3. Васьковская С.В., Горностай П.П. Психологическое консультирование: Ситуационные задачи.-К.,1996.-192 с.
4. Венгер А.Л. Психологическое консультирование и диагностика. Практическое руководство. Часть 1. – М.: Генезис, 2001. – 160с.
5. Глэддинг С. Психологическое консультирование. 4-е изд. – СПб: Питер, 2002. – 736с.
6. Горностай П.П., Васьковская С.В. Теория и практика психологического консультирования: Проблемный подход. – К.: Наукова думка, 1995. – 128с.
7. Джордж Р., Кристиани Т. Консультирование: теория и практика. – М: Эксмо, 2002. – 448с.
8. Кочюнас Р. Основы психологического консультирования. – М.: Академический проект, 1999. – 240с.